W wiadomościach o 8 rano na TF1 francuski minister gospodarki, Bruno Le Maire, ogłosił znaczną podwyżkę taryf za energię elektryczną od 1 lutego.

Niepokojąca zapowiedź wzrostu cen energii elektrycznej #

Francuzi będą musieli zmierzyć się z podwyżką o 9,8% dla taryf szczytowych i pozaszczytowych oraz o 8,6% dla taryf podstawowych. Niepokojąca sytuacja dla wielu francuskich gospodarstw domowych.

Przypomnienie kolejnych podwyżek taryf za energię elektryczną #

Należy pamiętać, że ta podwyżka nie jest pierwszą. Od lutego 2022 r. taryfy za energię elektryczną wzrosły o :

  • 4% w lutym 2022 r;
  • 15% w lutym 2023 r.
  • 10% w sierpniu 2023 r;
  • I kolejne 10% od 1 lutego 2024 r.

Oznacza to łączny wzrost o 39% w ciągu dwóch lat.

À lire Niesamowity pośpiech w Lidlu: szokujące oferty na projekty DIY

Bruno Le Maire uzasadnia tę trudną, ale konieczną decyzję, aby zapewnić naszą zdolność do inwestowania w nowe moce wytwórcze energii elektrycznej i raz na zawsze odejść od zasady « cokolwiek trzeba ».

Wskazówka nr 1: Wyłączaj urządzenia w trybie gotowości #

W związku z tym ogłoszeniem ważne jest, aby znaleźć sposoby oszczędzania energii. Jednym z rozwiązań jest wyłączanie urządzeń w trybie czuwania. Europejskie przepisy ograniczają zużycie energii w trybie czuwania do 0,5 W dla określonej liczby urządzeń. Wyłączając je, można zaoszczędzić do 15% na rachunkach za energię elektryczną, czyli średnio ponad 100 euro rocznie.

Wskazówka nr 2: wybierz oświetlenie LED #

Innym sposobem na oszczędzanie energii jest korzystanie z oświetleniaLED. Często używane do celów dekoracyjnych, zużywają bardzo mało energii i mają żywotność do 40 000 godzin.

Wskazówka nr 3: korzystaj z programu Eco w urządzeniach gospodarstwa domowego #

Urządzenia gospodarstwa domowego odpowiadają za znaczną część naszego zużycia energii. Aby zmniejszyć to zużycie, rozważ użycie programu Eco w pralce i zmywarce. Ten program, który różni się od programu szybkiego, oszczędza energię i wodę, nawet jeśli czas cyklu jest dłuższy. Wybierając program 30°C, można zaoszczędzić do 50% energii.

À lire Przyciągnij dziką przyrodę do swojego ogrodu, aby stworzyć kwitnący ekosystem

Wskazówka nr 4: Dostosuj sposób ogrzewania domu #

Ogrzewanie również stanowi znaczną część naszego zużycia energii. Aby zmniejszyć ten wydatek, zalecamy ogrzewanie tylko pomieszczeń, w których mieszkasz i wyłączanie grzejników w tych, które nie są zajęte. Ponadto pamiętaj, aby regulować temperaturę zgodnie ze swoimi potrzebami: jeden stopień mniej może oznaczać oszczędności do 7% na rachunku.

Wskazówka nr 5: wykonaj prace izolacyjne #

Wreszcie, aby ograniczyć zużycie energii, warto przeprowadzić prace izolacyjne w domu. Poprawiając izolację ścian, poddaszy i okien, można ograniczyć straty ciepła, a tym samym rachunki za ogrzewanie.

Bonus: wybierz ofertę zielonej energii elektrycznej #

Jeśli chcesz wnieść swój wkład w transformację ekologiczną, a jednocześnie nadal korzystać z często korzystnych stawek, nie wahaj się zdecydować na ofertę zielonej energii elektrycznej. Wielu dostawców oferuje obecnie tego typu umowy, a niektóre z nich oferują oszczędności w porównaniu z taryfami regulowanymi.

Podsumowując, wraz z ogłoszeniem niepokojącego wzrostu taryf za energię elektryczną we Francji, konieczne jest opracowanie dobrych praktyk i wdrożenie rozwiązań w celu zmniejszenia zużycia energii. W ten sposób każdy może przyczynić się do transformacji ekologicznej i obniżyć swoje rachunki za energię.

À lire Najlepsze oferty Lidl dla narzędzi Parkside w 2024 roku

Le blog du bricoleur est édité de façon indépendante. Soutenez la rédaction en nous ajoutant dans vos favoris sur Google Actualités :

Logo Le Blog du bricoleur

Mentions légales - Contact - L'équipe de rédaction - Plan du site

fr_FRFrench